0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Cicilie S. Andersen (arkiv)
Foto: Cicilie S. Andersen (arkiv)

Grigorij Sokolov spiller helst i næsten fuldkommen mørke, holder korte pauser mellem stykkerne for at undgå for meget applaus og lever i det hele taget perfekt op til klicheen om den geniale kunstner, der betaler med sin normalitet for at kunne ramme noget kunstnerisk sublimt. Her på Louisiana i 2015.

Hvordan lyder genialitet? Han betaler med sit liv for at udrette noget, vi andre aldrig kan

Den kultdyrkede klavermester Grigorij Sokolov spiller i aften og fredag to udsolgte koncerter på Louisiana i Humlebæk. Vi tegner et portræt – ikke af ham, men af geniet som karakter blandt de klassiske pianister.

FOR ABONNENTER

Hvordan lyder genialitet?

Hvilke ord kan beskrive det sublime?

I pianisten Grigorij Sokolovs tilfælde kan man tale om hans ro, hans måde at vokse ud af klaveret som en gren på et træ. Som en krumbøjet og grå springpingvin sidder han ved tangenterne i mørke og ånder igennem sit instrument. Man kan tale om teknik. Hans lethed, hans vovemod, de lange pauser,

faldene

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce