Jonathan Wilson går countryvejen med stil på endnu et vellykket album. Men af og til kammer fiddle-feberen over i nærmest studentikost countryrockede stiløvelser.

Hvem siger nej til en solopgang?: Jonathan Wilsons sange føles som portaler til en federe verden

Jonathan Wilsons ’Dixie Blur’ er indspillet i Nashville. Foto: Miriam Dalsgaard
Jonathan Wilsons ’Dixie Blur’ er indspillet i Nashville. Foto: Miriam Dalsgaard
Lyt til artiklen

Jonathan Wilson kan noget med åbningsnumre. Hvis jeg kunne få et helt album alene med hans åbningsnumre, ville jeg finde den nærmeste horisontale flade og et par hørebøffer og tage en uges ferie.​

For Wilson er en mester til at åbne sine plader med sange, der føles som portaler til en federe verden. Og på dén front skuffer ’Dixie Blur’, Wilsons nye album på ingen måde. Allerede fra de første sekunder af åbningsnummeret, ’Just For Love’, griber sangen fat i alle flakkende tanker og maner til ro. Og her bliver vi – mestendels.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her