Hun slog stort igennem med hittet ’Dance Monkey’ i 2019, der har fået milliarder af streaminger. Tones and I’s debutalbum er fyldt med sange, der heldigvis handler mere om menneskelige følelser end dansende aber.

Hun synger med en skabagtig baby-smølfestemme og laver irriterende catchy sange. Men hun er ikke uden charme

Tones and I har opnået to milliarder streaminger for hittet 'Dance Monkey' og er klar med flere ørehængere på sit debutalbum.  Foto: Giulia McGauran
Tones and I har opnået to milliarder streaminger for hittet 'Dance Monkey' og er klar med flere ørehængere på sit debutalbum. Foto: Giulia McGauran
Lyt til artiklen

Da jeg endelig fik taget mig sammen til at melde mig ind i et fitnesscenter, før coronalockdown, var der kun en sang, der stod imellem mig og løbebåndet. Der var dage, hvor jeg simpelthen overvejede at blive derhjemme og lave YouTube-yoga for at slippe for at få den sang på hjernen. Jeg kunne næsten med sikkerhed regne med, at den pågældende sang ville blive spillet mindst tre gange i løbet af den times tid, jeg trænede.

Sangen ’Dance Monkey’, med den skabagtige baby-smølfestemme landede som en verdensplage i 2019 og gik nummer et på hitlisterne som et myggestik, der aldrig ville holde op med at klø.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her