I virkeligheden havde Echo & The Bunnymen alt, hvad der skulle til for at blive det store, blivende, britiske band fra 1980'erne, den position, U2 så suverænt er løbet med. Sanger Ian McCulloch og guitarist Will Sergeant skrev små flossede rocksange, der næsten altid bar på et dejligt omkvæd og var drevet af en næsten eksistentiel søgen. Men måske var kvartetten fra Liverpool trods alt for indadvendt og fanget i sorte nuancer til at nå stadionstørrelsen? Til gengæld er Echo & The Bunnymen kommet enormt stærkt igen efter den gendannelse for 10 år siden, der skulle vise sig at være langt mere end blot et ekko af fordums storhed. Fire plader inde i 2. halvleg af karrieren har bandet et mere effektivt greb om sin melodiøse rockmusik, der stadig er både nysgerrig og prøvende nok til at undgå selvtilfredshed og rust end nogensinde tidligere. Der er et væld af glimrende sang på 'Siberia', der måske ikke helt forekommer så svimlende som de tidligere skabeloner af årvågen, sensitiv romantik, men måske så meget mere velfunderet. Sammen med veteranen Hugh Jones, der også stod bag gruppens andet album, 'Heaven Up Here' fra 1981, forløser Echo & The Bunnymen sangene, som var de arkitekter bag Phil Spectors berømmede mure af (vel)lyd. Sange som 'Everything Kills You' og den smukt vemodige 'Make Us Blind' med fornemt hakkende og fremadpiskende guitar af Will Sergeant svæver dog op over lydmuren og daler blidt ned over os med en atmosfære af erfaringens glødende eftertanke fra et band, der stædigt og stolt nægter at stille sig tilfreds med en stor fortid.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























