Nu kommer countryen jo ikke altid ind med firtoget, og skal det skælvende liv for alvor tages ved vingebenet, kan man søge mod den danske sangskriver Anders H Riis. Han er en moderne mand, der som sangstøberen i Southern Gothic Tales synger om at drukne i byernes ensomhed og komme gennem natten på en bøn: »Just fuck me up with words and wine«. Affald og ulykker Med Moogie Johnson i bandet er der nærmest garanti for den neddæmpede og alternative country, der for længst har revet rødderne op ude bag laden og fundet ind til byens pisserender og skumle baggårde.
LÆS OGSÅ Countryens sjæl lever på Amager
Her flyder det med livets affald og andre ulykker, som Anders H Riis roder rundt efter lidt mening i – på sine mørke cellostrøgne sange, der indimellem flænger det sensuelle mørke med en dirrende falset.
Lysfølsomme sange
Når vennerne i løbet af natten kaster sig ud i slagsmål på ’Blackened Heart’, bliver forbindelsen til Bonnie ’Prince’ Billy næsten underdanig, og den amerikanske accent slår nogle gange for mange krøller på Riis’ rolige vokal.




























