Mange af de navne, vi normalt forbinder med progressiv elektronisk lyttemusik, har for længst erklæret, at deres musikalske udgangspunkt faktisk er - hip hop. Autechre, Plaid og Pole er blandt disse breakbeatglade computerbetvingere, og netop på tyske Poles sjette og selvbetitlede album, træder denne ungdomskærlighed frem i overraskende klar profil. Overraskende, fordi Pole - alias Stefan Betke - især i 1990'erne har specialiseret sig i en knirkende maskinel dubmusik, der i et meget nedbarberet udtryk har forsøgt at få mest muligt ud af mindst muligt. Denne hans nære fortid høres da også stadig ganske klart, primært i sounden, der nok fremstår minimalistisk, men også appetitlig og ligevægtig. Rytmikken er skruet en anelse i vejret til uhyre stenet hip hop-tempo med subtilt tilsatte virkemidler: computermanipuleret sax, fjern knasen og mumlende, utydelige gåder. Læg hertil Ohio-rapperen Fat Jon, der af og til træder frem og mediterer velartikuleret over tid, hukommelse, personlighed og andre af tilværelsens større størrelser - med skiftende held, dog. Og du har en på én gang laber og sofistikeret sommerplade fuld af slørede hip hop-drømme i langsomt solskin.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Jeg kunne ikke lægge bogen fra mig
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Noa Redington
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Kronik af Knud Peder Jensen




























