Duoen Melks debut 'Sports' er et smukt eksempel på, hvor hamrende dygtige, kunstfærdige og internationalt mindede, danske dub- og hiphop- producere er blevet. Rasmus Møbius og Anders Christophersen stammer fra den del af miljøet, som er komplet uinteresseret i fiffige danske tekster, og som i stedet vender blikket ud mod verden. Det gør de bl.a. i selskab med Context og Gisli, to af landets eneste virkelig troværdige udøvere af engelsk rap. Og de gør det med Tue Track som scratchende guest star og med Tav Klitgaards stenede trompet i baggrunden. Men Melks største aktiv er hovedpersonerne selv. Møbius og Christophersen skærer deres elementært musikalske, men henslængt raffinerede beats som de behager af svampet hiphop, moderne dub og delikat electronica. Samplet, forskudt støj arbejder fordoms- og problemfrit sammen med kropsvarme beats. Det groover og fænger, lokker og gør kælne krumspring. Melk er i amerikansk musikpresse blevet sammenlignet med den abstrakte hiphopguru Prefuse 73, men 'Sports' er i virkeligheden en fuldkommen konkret affære: Æggende beats fra en tjekket duo. Tak for skænken.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce