For ganske nylig har han på sit eget selskab, Scraggly Records, udsendt hele tre cder, som han selv er impliceret i. På cden Anderskov Accident arbejder pianisten med en nonet, hvis blæsergruppe består af to trompeter, to saxofoner, basun og basklarinet. Jeg må erkende, at jeg har det svært med denne musik, hvor rytmisk uprofilerede melodistemmer flyder hen over en uigennemskuelig puls, eller hvor forskellige, tilsyneladende af hinanden uafhængige rytmiske parametre støder sammen, idet den bringer mig i en nærmest skizofren tilstand.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen