her har vi en af de sjældne cd-udgivelser, hvor det hele går op i den berømte højere enhed. Om det så er det optagetekniske, er det til en topkarakter. Musikken an sich er fremragende. Brahms' to cellosonater. Bedre kammermusik for en stryger og et klaver er vanskelig at finde, uanset om man lytter til den første sonate, der omhyggeligt holder den klassisk-romantiske balance, Brahms er berømt for, eller til den sene, der røber den modne komponists indestængte passioner. I mange år elskede jeg disse sonater med Pjatigorskij og Rubinstein. Her kommer vor tids referenceindspilning. Kvaliteterne er nærmest paradoksalt klare: En strammere, mere følelsesfuldt bugnende cellotone og en mere suverænt forankret flugt og stabil sensitivitet end Houghs ved klaveret finder man næppe. Sammen er de suveræne, og selv småstykkerne er valgt med omhu. To af dem er af tjekken Dvorák, en af få samtidige komponister, Brahms virkelig respekterede, og to af Josef Suk, Dvoráks landsmand, elev og svigersøn. Det er måske ikke så suveræn musik som Brahms' to sonater, men prætenderer heller ikke at være det. Romantisk soliditet er det dog ikke desto mindre. Jeg elsker denne her cd, som igen bekræfter, at man bør holde øje med Hyperion.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak