Kosmopolitten Hamerik studerede hos selveste Berlioz, og den danske senromantiker med den store udenlandserfaring oplever nu fra sin himmel, at alle hans symfonier udkommer på cd. Hermed lægger pladeselskabet Dacapo en væsentlig musikhistorisk sten til den i forvejen imponerende klingende antologi, der for længst har cementeret sin position som en kvalitetsserie til dokumentation af dansk musikkultur i fortid og nutid. Med Dausgaard foran Helsingborg Symfoniorkester er Hameriks senromantiske symfonier i trygge hænder. De klare og dramatisk levende fortolkninger af nr. 5 og 6 med tilnavnene Symphonie sérieuse og Symphonie spirituelle er meget mere end pligtdokumentation. Musikken har tyngde og afslører sit solide håndværk i kraftfulde gennemspilninger, hvor gennemtænkte opbygninger gør ikke mindst den Tjajkovskij-intense strygersymfoni Symphonie spirituelle til et rivende og medrivende foretagende. Helsingborgs strygere klarer finalens krævende figurationer flot og har afgørende mere saft og liv i sammenligning med Ole Schmidts og Radiosymfoniorkestrets elleve år gamle, ret tørt klingende indspilning på Kontrapunkt. På Hamerikseriens sidste cd skal syvende symfoni for kor og orkester udkomme, om muligt koblet med Hameriks requiem, som Dausgaard for tiden indspiller med Radiosymfoniorkestret oven på en opførelse ved den Golden Days-koncert, der åbnede sæsonen af Torsdagskoncerter.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak