Wagners verden serveret som håndmadder

DRAMATIK. Som en ægte valkyrie lagde svenske Iréne Theorin publikum for sine fødder lørdag aften. Foto: Miriam Dalsgaard
DRAMATIK. Som en ægte valkyrie lagde svenske Iréne Theorin publikum for sine fødder lørdag aften. Foto: Miriam Dalsgaard
Lyt til artiklen

Ho-jo-to-ho’, gjaldede den mægtige kvinde ud i koncertsalen med et koldt blik på hver enkelt blandt publikum. Halvt i knæ, klædt i rødt, med platinblondt hår og en tatovering på størrelse med en knytnæve på brystet. Ja, selv i en pæn koncertsal i en pæn forlystelsespark kan Wagners slagkraft skræmme livet af voksne mennesker. I hvert fald, når tonerne kommer ud af munden på en fuldblods Wagnersanger.

Som en ægte valkyrie lagde svenske Iréne Theorin publikum for sine fødder lørdag aften. Hun er en god bekendt af København, uddannet på Operaakademiet og med masser af partier på Det kgl. Teater. Men hun er også vokset til en anden liga, siden hun begejstrede i Kasper Holtens udgave af Wagners ’Ringen’ for godt 10 år siden, bl.a. med stor succes i Wagners eget festspilhus i Bayreuth.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her