Verdensmusikalske mestre: Vi spiller for de dansende piger

Livsglæde. Bassekou Kouyate spiller ngoni i Afrocubism, hvis lyd helt unik, hvis han selv skal sige det. Det var Arena vist enig i.
Livsglæde. Bassekou Kouyate spiller ngoni i Afrocubism, hvis lyd helt unik, hvis han selv skal sige det. Det var Arena vist enig i.
Lyt til artiklen

13 midaldrende mænd fra Cuba og Mali fik i dag unge og blonde piger til at lave ryste hænder og hofter i Arena-teltet på Roskilde Festival.

»Det er på grund af dem, at vi spiller. Et godt publikum motiverer virkelig musikerne meget«, forklarer Bassekou Kouyate, der spiller ngoni - en slags afrikansk lut eller banjo - i verdensbandet Afrocubism, der netop har sat skub i sagerne på Roskildes næststørste scene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her