Young Dinosaur charmerede Roskilde i bund

Spraglet. Young Dinosaur var mere end bare purung sødme. Der var også et godt bid i deres psykedeliske kaos-pop.
Spraglet. Young Dinosaur var mere end bare purung sødme. Der var også et godt bid i deres psykedeliske kaos-pop.
Lyt til artiklen

Hvad er længst? Platon eller plankton? Den abstrakte filosofikoger af en diskussion bag mig fik ikke ligefrem forsinkelsen på Young Dinosaurs Roskilde-debut søndag eftermiddag til at synes kortere.

Diskussionen forblev da også af uransaglige årsager uafsluttet. Eller også fik alle bare noget bedre at give sig til, da den purunge psych-poppede kvintet Young Dinosaur endelig gik på efter en længere ørkenvandring af en lydprøve, der endte med at sluge 20 minutter af den aftagende eftermiddag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her