Simon Lindemann Olsen, der skal spille fredag på Roskilde Festival med Beast, er blevet fanget ind af virkelighedens kriminalhistorier og er vild med Queen og filmen om Freddie Mercury.

Roskilde-aktuel forsanger: De er lidt irriterende københavneragtige at høre på, de to, der laver den, men jeg har hørt rigtig meget 'Mørkeland'

Simon Lindemann Olsen er forsanger i bandet Baest. Foto: DR
Simon Lindemann Olsen er forsanger i bandet Baest. Foto: DR
Lyt til artiklen

Musik

Skeletonwitch

»Jeg hører Skeletonwitch, et amerikansk band, som spiller sådan noget black’n’thrash-musik. Der har været lidt ro på fra deres side, i og med at de ikke har haft en forsanger. Men de spillede sidste år på Roskilde Festival, i forbindelse med at de udgav nyt album. Her har de fået en lidt mere progressiv stil, hvor musikken tidligere var mere ligefrem. Albummet hedder ’Devouring Raging Light’. Jeg synes, det er meget fedt egentlig. Det er et andet udtryk end på de gamle plader, men det er lidt mere gennemtænkt, hvilket jeg også synes er rimelig svedigt«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her