Den musikalske energi er forrygende i en multikunstnerisk udgave, hvor Det Kongelige Kapel indtager Gamle Scene med en forestilling, der mere er en sikker vinder end en nyskabende satsning.
To anmeldere - én forestilling:Mozart får på alle tangenter i Kasper Holtens sprudlende ’Amadeus’
Peter Schaffers stykke om Mozart blev voldsomt populært, efter Milos Forman havde filmatiseret det, og man genkender mange af filmens scener på Det Kongelige Teater. Foto: Camilla Winther
Lyt til artiklen
Henter...
Som teaterstykke er Kasper Holtens revitalisering af ’Amadeus’ mere en sikker vinder, end det er en stor nyskabende satsning.
Men musikalsk er det fejende flot at opleve Det Kongelige Teater proppet til randen med sang, dans og skuespil i en historie, der frejdigt mikser fejl og fakta om en af alle tiders mest geniale komponister.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.