Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Kan nye lydværker om klima og natur lære os at sanse og handle i de katastrofer, vi står midt i? Årets Gong-festival gjorde et forsøg.

Hans værk lærte vores ører og hjerner noget om et liv på landet, de færreste kender og har sanset

 Komponist Jacob Kirkegaard ved mixerpulten gav publikum et lydbillede af landbruget som hårdtpumpet industriel mekanik, da han åbnede Gong Tomorrow i Kødbyen. Foto: Dario Stolze
Komponist Jacob Kirkegaard ved mixerpulten gav publikum et lydbillede af landbruget som hårdtpumpet industriel mekanik, da han åbnede Gong Tomorrow i Kødbyen. Foto: Dario Stolze
Lyt til artiklen

Vi har kulturforskere, der siger, at god katastrofekunst kan lære os at sanse og forestille os den trussel, vi står overfor. Så vi kan forberede os og blive bedre til at håndtere den rigtigt.

To af tidens katastrofer handler om klima og natur. De to temaer var i fokus for to store, nye værker af Kirstine Vindelev og Jacob Kirkegaard ved åbningskoncerten på årets Gong Tomorrow festival i København, der hver vinter trækker nysgerrige lyttere til anderledes musikoplevelser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her