Aarhus Teater viser Europas første skilsmissedrama: En kvinde, en mand og 6.000 liter vand

Rollen som Medea spilles af den Reumert-vindende Mette Døssing, som gik på Skuespillerskolen ved Aarhus Teater og blev færdig i 2007, og siden har hun været en fast del af teatrets ensemble.
Rollen som Medea spilles af den Reumert-vindende Mette Døssing, som gik på Skuespillerskolen ved Aarhus Teater og blev færdig i 2007, og siden har hun været en fast del af teatrets ensemble.
Lyt til artiklen

Medea, det er hende, der myrder sine egne børn for at hævne sig på deres far, Jason, der har forladt hende. Medea er indbegrebet af en barnemorder eller, med den 2.500 år gamle græske tragedies nyligste oversætter Marcel Lysgaard Lechs ord, selve »Vestens modermonster«.

Det er dog ikke Lechs nye oversættelse, men derimod digteren Inger Christensens frie, men smukke gendigtning fra 1973, som bruges i Aarhus Teaters aktuelle opsætning af Euripides’ tragedie, instrueret af klassikervante Rune David Grue.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her