Formen spænder ben for indholdet i en ny podcast om menstruationsreklamer, blodskam og vattykke bind. Det skriver Emilie Stein i denne klumme.

»Hvad fanden, har jeg skidt i bukserne? Jeg havde ikke fået at vide, det var brunt«

Annika Aakjær er blandt gæsterne i podcasten. Emnet menstruation behandlede Aakjær på yderst humoristisk vis under Zulu Comedy Galla i 2019, hvor hun fik det første stående bifald i prisshowets historie.  Foto: Philip Davali/Philip Davali
Annika Aakjær er blandt gæsterne i podcasten. Emnet menstruation behandlede Aakjær på yderst humoristisk vis under Zulu Comedy Galla i 2019, hvor hun fik det første stående bifald i prisshowets historie. Foto: Philip Davali/Philip Davali
Lyt til artiklen

Kan man desinficere en menstruationskop i en margretheskål? Kan man have en sur livmoder? Og må man godt blive ked af det, når man finder en rød plet i sine Snoopy-underbukser som 11-årig?

Det taler en række kvinder om i Heartbeats nye podcastserie ’Cyklus’. En podcast produceret af onlinemediet Heartbeats og sponsoreret af Planbørnefonden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her