Amerikanske Mark Rober er et godt eksempel på, hvad der kan ske, hvis du har for meget tid mellem hænderne og i øvrigt har hænderne skruet mere end almindeligt fornuftigt på. For år tilbage installerede han i et anfald af kedsomhed (det kan kun være den eneste årsag) en række foderstationer til fuglene i sin have. Det viste sig dog, at de bevingede kræ måtte vige pladsen for en gruppe egern, der åbenbart kunne omgå samtlige foderstationer, selv om de var konstrueret til at holde den slags baghavegnavere væk.
Hurtigt udnyttede Mark Rober situationen til at skabe en række forhindringsbaner, som egernene skulle igennem for at få fat i de eftertragtede, udlagte nødder. Ræsonnementet var, at det var en ulige kamp mellem menneske og egern, men hvad hvis det var egern vs. egern i en duel om nødder?
Set og hørt er Politikens daglige klumme om tv, streaming, radio og podcast. Den skrives på skift af avisens skribenter og er udelukkende udtryk for skribentens egen holdning.




























