Suzanne Brøgger: Den største revolution i vor tid er it-revolutionen

Lyt til artiklen

»Jeg havde ikke tænkt på revolution, da jeg skrev mine bøger, men jeg skrev selvfølgelig i en epoke, hvor sproget var præget af formuleringer a la ’når revolutionen kommer’. Jeg undrede mig altid over, hvad det var for en revolution, man ventede på i sådan et velfærdssamfund. Så har tiden jo vist, at der faktisk kom en revolution, som ingen havde forudset. Nemlig den revolution, der kom fra Silicon Valley og som udmøntede sig i it-teknologi og digital revolution. I modsætning til de tekniske revolutioner, der var før, der ændrede samfundet, så har den her sidste it-revolution ændret menneskets bevidsthed. Den er gået helt dybt ind i mennesket, og den ændrer vores adfærd og dermed vores tænkemåde fra morgen til aften. Vi står i et helt nyt og anderledes forhold til hinanden, end vi gjorde tidligere«.

Sådan siger forfatter Suzanne Brøgger, efter at hun fredag talte om revolution med dramatikeren Christian Lollike på Heartland Festival i parken omkring Egeskov Slot på Fyn.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her