Dennis Nørmark savner visionerne i dansk politik og i DM i debat, hvor han er dommer for første gang. De mest interessante debattører skal findes uden for de store politiske partier, mener han.

Dennis Nørmark om DM i debat: Det er jo for helvede meningen, man skal ændre samfundet

Finalen i DM i debat afholdes på Folkemødet. I 2019 tog Frederik Vad (th) fra DSU trofæet med hjem fra Allinge. Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Finalen i DM i debat afholdes på Folkemødet. I 2019 tog Frederik Vad (th) fra DSU trofæet med hjem fra Allinge. Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Retoriske færdigheder og originale argumenter er nøgleordene, når Politiken og Dansk Ungdoms Fællesråd afholder DM i debat for 11. år i træk. Her er det dommernes opgave at skille velformulerede stikpiller fra bissetricks og udenomssnak og give point derefter. Dennis Nørmark er den seneste tilføjelse til dommerpanelet, der i forvejen tæller politisk kommentator Søs Marie Serup og Politikens opinionsredaktør, Mads Zacho Teglskov, og han belønner især dem, der tænker politik forfra. Men hvorfor har han overhovedet sagt ja til at være en del af DM i debat, der nogle gange kritiseres for at være konfliktunderholdning?

»Fordi det er skideskægt. Og fordi det er interessant at finde ud af, hvad der rører sig hos de unge, når man selv kun skændes med alle de gamle hoveder. Det er sjældent, jeg indgår i debatter med yngre mennesker. For mig er det en mulighed for at stikke termometeret ned og finde ud af, om der håb for ungdommen, eller de bare kommer til at ligne politikerne. Jeg var nysgerrig efter at finde ud af, hvor niveauet er i dansk debat lige nu«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her