Den danske jordbærsæson er på sit højeste, men det er ikke nogen garanti for sol– og sødmefyldte bær.

Det smager af vand og ligegyldighed. Hvad skete der lige med jordbærret?

Foto: Rune Pedersen
Foto: Rune Pedersen
Lyt til artiklen

Noget af det mest tåbelige ved vores moderne madkultur er, at man kan få jordbær året rundt. Det er lige meget, om vi er i juni eller januar. De røde bær står stablet op i alt fra discountbutikker til supermarkeder. Smagløse, halvhårde og et udtryk for, hvad der er galt med vores efterspørgsels-og udbudssamfund.

For nogle år siden gravede DR i, hvor de udenlandske jordbær kommer fra og kunne afsløre, at de primært bliver dyrket i Spanien på store intensive landbrug, der kræver et højt vandforbrug. Det betyder, at naturreservater på størrelse med Lolland bliver truet af udtørring, fordi jordbærrene suger så meget vand.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her