Kagedystvinder Frederikke Legaards køkken bugner med kinesiske specialingredienser og små skåle, som hun selv har drejet.
Kunst, kager og store armbevægelser:De her 5 ting finder du altid i Frederikke Legaards køkken
Kagedystvinder Frederikke Legaards køkken bugner med kinesiske specialingredienser og små skåle, som hun selv har drejet.
Kunst, kager og store armbevægelser:De her 5 ting finder du altid i Frederikke Legaards køkken
Frederikke Legaard vil i de kommende numre af MAD give sit bud på søde kager, du kan lave derhjemme. Foto: Marie Bentzon
Lyt til artiklen
Henter...
Der har været fart på, siden Frederikke Legaard vandt DRs tv-show ’Den store bagedyst’ i 2019.
»Jeg havde aldrig drømt om at nå så langt. Men når jeg gerne vil lære et håndværk, så skal jeg bare lære det til perfektion, ellers bliver jeg sur på mig selv«, siger 24-årige Frederikke, der imponerede dommerne med sin æstetik, kreativitet og selvfølgelig velsmag og solide håndværk.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Influencerne Cillemouse og Sus Wilkins har undskyldt fro at reklamere for Meta-brillen, der også er kendt som stalker-brillen. Og det undrer egentlig Anna Juul. Hvis pointen med influencere er, at man kan følge personer, man synes er interessante, ryger lidt af fidusen så ikke, hvis influencerne modererer sig selv, når nogen bliver sure?