Engang lavede jeg et ’bodegaforsøg’, det vil sige et ikke-videnskabeligt forsøg, hvor to grupper mennesker fik lov til at spise al den chokolade, de kunne.
Den ene gruppe skulle spise sig mæt i højkvalitetschokolade, den anden i lavkvalitetschokolade. Gæt selv, hvem der spiste mest, inden de var mætte. Der er stor forskel på god og dårlig chokolade – og det handler ikke om smagsdommeri, men nærmere om fakta.
Kunstig smag tilfredsstiller ikke
Mindre god chokolade indeholder tilsatte ingredienser som både animalske og vegetabilske fedtstoffer, en overdreven mængde sukker, kemisk vaniljesmag og en række e-stoffer.
Samtidig er chokoladen fremstillet på kakaobønner af den ringeste kvalitet, og behandlingen og forarbejdningen af bønnerne er ikke så raffineret og forfinet som i god chokolade. I den gode chokolade ses et højt indhold af rene råvarer som ægte vanilje, ren kakaosmør, gode chokoladebønner og en grundig, nænsom forarbejdning gennem hele processen fra kakaobønnerne plukkes, udvælges og bearbejdes.