Når danskerne i næste uge sætter sig til påskebordet med en god lammekølle, kan det sagtens være en to år gammel kølle, som vi sætter tænderne i.
For hovedparten af det lammekød, der spises herhjemme, er frossent, importeret lammekød, som i lighed med den frosne juleand sagtens kan være op til to år gammelt, før det ender på danskernes påskeborde.
Smager af ulden sok
»Det kan gå ud over kvaliteten, fordi både smagsoplevelsen og kødstrukturen kan være negativt påvirket, når kødet har været frossent ned så længe. I forvejen ligger der en stor udfordring i at bryde myten om, at lammekød smager af ulden sok. Hvis forbrugere, der for første gang køber lam, får en dårlig smagsoplevelse, så køber de aldrig lammekød igen«, siger Klaus Jørgensen, der er chefkonsulent i Landbrugsraadet til Børsen FødevareSundhed torsdag.
