Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Ny undersøgelse: Danskerne mangler basal viden om råvarer

Under hver femte dansker mener, at deres aftensmad afspejler sæsonens udbud af råvarer. Arkivfoto: Miriam Dalsgaard
Under hver femte dansker mener, at deres aftensmad afspejler sæsonens udbud af råvarer. Arkivfoto: Miriam Dalsgaard

En ny undersøgelse fra Madkulturen viser, at danskerne - på trods af kostråd og flere års stort mediefokus - mangler basal viden om årstidernes forskellige råvarer. To tredjedele af danskerne laver aftensmad, som ikke er baseret på sæsonens råvarer.

Færdiglavet convenience, spanske drivhustomater og asparges fra Peru fortrænger den danske kartoffel, kål og knoldselleri fra indkøbskurven, når danskerne køber ind til aftensmaden. På trods af det nye nordiske køkkens sejrsgang i medierne og kendte kokke og madskribenters årelange budskab om at spise lokalt og efter årstiden, så spiser danskerne i overvejende grad ikke efter de danske sæsoner.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her