Ingen suppebog uden kartoffelsuppen. Det er vel det, vi må kalde Danmarks nationalsuppe, og den emmer af gamle dage, mormor og det landlige livs nostalgi.
Kartoffel-porre suppe
Ingen suppebog uden kartoffelsuppen. Det er vel det, vi må kalde Danmarks nationalsuppe, og den emmer af gamle dage, mormor og det landlige livs nostalgi.
Kartoffel-porre suppe
Kartoffelsuppen er vel det, vi må kalde Danmarks nationalsuppe. Den er en cremet og lækker omfavnelse i flydende form. Foto: David Bering / Montgomery
Lyt til artiklen
Henter...
4 personer
800 g skrællekartofler af god kvalitet – ikke bagekartofler; de smager ikke af nok
4 fed hvidløg
4 porrer
25 g smør
2 dl hvidvin
5 dl hønsefond eller 3 bouillonterninger + vand
3 laurbærblade
8 skiver pancetta al pepe – peberbacon; du kan også bage bacon sprødt med en masse friskkværnet peber på og opnå lidt den samme smag
2 dl fløde
1 bundt løvstikke – kan erstattes af persille, bladselleri (bladene) eller timian
salt og peber
Purløgsolie
1 dl olivenolie
1 kvist frisk purløg
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.