Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Selv om konkurrencen er hård, vil jeg alligevel sige, at pasta alla norma er med i min top fem eller måske min top ti. Især efter at have smagt Robertos udgave, som er meget generøs med olie og peperoncini og de lækreste tomater. Det er virkelig en primo fuld af smag, blødhed og storhed.

Rigatoni alla norma

Foto: Line Falck Christensen
Foto: Line Falck Christensen

4 personer

2 fed hvidløg 2 peperoncini (tørrede chilipebre) 2 spsk. olivenolie til stegning 1 dåse hele flåede tomater 1 stor aubergine (rund lyslilla eller lang mørk) 3 dl olivenolie til dybstegning 400 g rigatoni salt og peber 100 g ricotta salata (siciliansk tør fåreost)

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her