Kål, rabarber og kørvel

Rabarbersalat. De lange 'rabarberspaghettier' laves med en tyndskræller og blancheres i 10 sekunder for at tage toppen af oxalsyren.
Rabarbersalat. De lange 'rabarberspaghettier' laves med en tyndskræller og blancheres i 10 sekunder for at tage toppen af oxalsyren.
Lyt til artiklen

Sådan gør du: Brug spidsen af en lille kniv til at fjerne de yderste strengede dele af rabarberen, og brug derefter en tyndskræller til at lave nogle lange ’rabarberbånd’ på langs med stænglerne. Pil de yderste grove blade af spidskålen, og skær den i kvarte. Kog vandet op, tilsæt salt efter smag og pisk smørret i. Skyl kørvelen og hak den groft. Tilbered kålen i smørvandet i 30-45 sekunder. Tilsæt rabarberbåndene i de sidste 10 sekunder, og dryp det hele af. Drys med lidt salt og den hakkede kørvel og server. Jeg synes, det er en strålende vegetarisk ret. Kan også serveres til f.eks. et stykke pocheret kylling.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her