Jeg er tosset med træstammer, men har, mærkeligt nok, meget sjældent kagerester i køleskabet. Heldigvis kan disse luksusstammer fremtrylles helt uden. Find god mørk chokolade, lækker marcipan og mørk rom frem fra skabet, så er du godt kørende.

Dagens søde opskrift: Maja Vases luksustræstammer

Træstammer bliver en anden oplevelse med rigtig rom og hjemmelavet marcipanovertræk. Foto: Maja Ambeck Vase
Træstammer bliver en anden oplevelse med rigtig rom og hjemmelavet marcipanovertræk. Foto: Maja Ambeck Vase
Lyt til artiklen

6-8 træstammer

Ingredienser

Kagefyld

100 g mørk chokolade

50 g smør

100 g sukker

2 æg

1 spsk. hindbærsyltetøj

1/2-1 spsk. rom

Marcipanovertræk

200 g marcipan

100 g flormelis

20 g glukosesirup

Pynt

50 g mørk chokolade

f.eks. frysetørrede bær, tørrede blomster, usaltede pistacienødder

Sådan gør du:

  1. Kagefyld: Smelt chokolade og smør i en skål over vandbad. Tag skålen af varmen, og rør sukker i. Pisk æggene let sammen, og rør dem i. Kom dejen i en springform (18 cm i diameter), og bag kagen i ca. 20 minutter ved 175 grader. Lad kagen køle af.
  2. Bræk kagen i mindre stykker, og kom dem i en skål. Tilsæt hindbærsyltetøj og rom, og pisk massen sammen. Smag til. Stil massen på køl et par timer.
  3. Rul massen ud til en lang, tynd pølse (ca. 2-3 cm i diameter).
  4. Marcipanovertræk: Ælt marcipan, flormelis og glukosesirup sammen i en skål. Rul marcipanen ud mellem to stykker bagepapir til et rektangel (samme længde som kagepølsen). Beklæd pølsen med marcipan, og skær den i mindre stykker.
  5. Pynt: Smelt chokolade i en skål over vandbad. Dyp enderne af træstammerne i chokoladen, og pynt med f.eks. frysetørrede bær, tørrede blomster, usaltede pistacienødder eller lignende. Opbevar de færdige træstammer i køleskabet indtil servering.

Maja Ambeck Vase

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her