Mens alkoholfri øl buldrer derudad, er der stadig meget langt mellem snapsene, når det gælder vine. Men de findes.

Vores anmelder har smagt sig gennem 40 flasker og fundet de bedste

 Markedet for alkolholfrie vine bugner, men der er store forskellige i kvaliteten. Arkivfoto. Foto: Emil Bay
Markedet for alkolholfrie vine bugner, men der er store forskellige i kvaliteten. Arkivfoto. Foto: Emil Bay
Lyt til artiklen

Det er mere end fem år siden, jeg lavede en større test af alkoholfri vin, og jeg må erkende, at jeg blev en smule skuffet, da jeg gentog testen. Jeg havde ganske enkelt forestillet mig, at der var sket noget mere på kvalitetssiden. Der er i min optik stadig alt for langt mellem de versioner, som rent faktisk både dufter og smager af vin og samtidig har en struktur, der skaber mindelse om den ægte vare.

De alkoholfri vine er især kendetegnet ved to ting. Dels er de meget frugtdrevne med en ofte syntetisk, slikagtig karakter, dels er de sødmefulde med som regel 40-70 gram sukker per liter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her