Hvad gør en vinelsker på januarbudget, når man helst ikke vil gå på kompromis med yndlingsvinens stil?

Vintest: Her finder du glimrende alternativer til de topdyre italienske og franske vine

    Der findes mange og gode vine til en langt mere overkommelig pris end de topdyre fra Frankrig og Italien.  Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Der findes mange og gode vine til en langt mere overkommelig pris end de topdyre fra Frankrig og Italien. Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Egentlig har man jo her midt i coronatristessen mest af alt lyst til at forkæle sig selv hele tiden og drikke champagne dag ud og dag ind. Men januar er nu engang for mange lig med lavbudget oven på julens og nytårets økonomiske udskejelser.

Nogle tager den fulde konsekvens med en alkoholfri periode, men vil man stadig gerne nyde en god flaske vin uden at punge det samme ud, som når budgetbarometret står på fest, giver det god mening at kigge efter de billigere alternativer til favoritterne. Og det gælder jo faktisk ikke bare i januar.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her