0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Gudrun Marie Schmidt
Foto: Gudrun Marie Schmidt

Is. Sofie Gråbøl i de islandske bjerge, hvor hun i øjeblikket indspiller den britiske tv-serie 'Fortitude'. Siden serien 'Forbrydelsen' slog igennem internationalt, har hun arbejdet i udlandet og skullet vænne sig til, at der bliver gjort forskel på folk på en anden måde end derhjemme – og til at hun er stjernen. Foto: Gudrun Marie Schmidt

Sofie Gråbøl: Hold kæft, hvor har jeg spildt meget tid med at være bange. Bange for at turde. Eller bange for at fejle

Tre uger efter sin sidste operation for brystkræft sad Sofie Gråbøl til en krævende læseprøve i London. Og var rædselsslagen. Men hun vovede det, fordi hun allerede havde prøvet det, der var værre, nemlig at være bange for at dø. Gråbøl er aktuel i den danske film ’Der kommer en dag’, men for tiden filmer hun en britisk serie i en islandsk udørk, hvor der ikke er andet at lave end at jamme med Dennis Quaid i lobbyen. Vi fik en fridag – der blev til en mærkelig dag – med Sofie Gråbøl.

FOR ABONNENTER

Under flyet er bjergene hvidstribede af is, og hvor aftensolen rammer, glimter de som guld og vand. Så sænker den lille propelmaskine snuden ned i skyerne og gør klar til landing.

»Prøver at arrangere en bil fra Egilsstadir, når du lander. God tur!«, har Sofie Gråbøl skrevet i en sms tidligere på dagen.

Uden for den lille lufthavn har bilens chauffør pelshue på.

»Jeg taler ikke dansk«, siger han på perfekt dansk, så det nærmest opleves som en politisk afvisning, før han vender sig bort for at hente nogle af de ting, der skal med i bilen. Ting, der skal bruges i den britiske tv-serie ’Fortitude’, som bliver optaget her i den østlige del af Island med Sofie Gråbøl i en af hovedrollerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce