Der er sådan, det skal gøres. Med yoga og storbyrejser. En eftertænksom travetur på Caminoen måske, et semester på Folkeuniversitetet, nye bekendtskaber, et tangokursus og så helst også lejlighedsvis et rask lille slag erotik.
Fysisk og social aktivitet er ikke bare blevet en mulighed, nye generationer af pensionister har fået, nu da alderdommen for mange er forvandlet til et anderledes dynamisk kapitel af livet. Det er nærmest blevet en pligt, mener antropolog Henrik Hvenegaard Mikkelsen fra Center for Sund Aldring ved Københavns Universitet. En slags livets slutspurt.
»Der er nogen, der mener, at ældre ligefrem bliver stressede af de forventninger, de selv og andre har til, hvordan de skal bruge deres tid. Især blandt ældre kvinder i den gode ende af middelklassen, som løber fra aktivitet til aktivitet for at blive en del af den gruppe, som ældes med succes«, siger han.
»Hvilket så paradoksalt nok er med til at trække deres livskvalitet ned«.
