De amerikanske kvinder har ikke droppet Donald Trump helt, selv om han åbenbart mener, at det er i orden for berømtheder som ham selv at rage på dem efter forgodtbefindende.
Forleden dukkede der i hvert fald en midaldrende kvinde op på CNN og forsvarede Trumps 11 år gamle ’omklædningsrumssnak’, hvor man kan høre den nuværende republikanske præsidentkandidat fortælle om sin »grib dem i fissen«-taktik over for smukke kvinder, som han møder på sin vej.
Det skulle han selvfølgelig ikke have sagt, indrømmede kvinden i tv-indslaget.
»På den anden side er det jo ikke et pavevalg, han stiller op til«, tilføjede Trump-tilhængersken udglattende, inden hun hidsede sig voldsomt op over Hillary Clintons mands eskapader i Det Orale Værelse, dengang han var præsident, for de var da meget værre.
