0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler

Stankelben, natsværmere og edderkopper rykker inden døre som aldrig før

Det er højsæson for fobier. Vores alarmberedskab er simpelthen indstillet for fint.

FOR ABONNENTER

Gulstribet fare med brod på. Otte ben med hår på. Tung krop med vinger på. De rykker ind på os i lodne, skumle, snigende, stikkende, kriblende, krablende og tilsyneladende retningsforstyrrede afskygninger med det til fælles, at de som regel ikke gør en kat fortræd – men bare har alt for mange hårede ben eller flaprende vinger, til at ret mange kan lide dem.

Det er fobitid. Det er nu, sværmere og insekter kigger ind. De basker frem bag gardiner og kravler ind ad åbne vinduer eller kigger frem over vaskebunker med deres ubegribeligt mange øjne, og angsten for kryb, kravl og især edderkopper har aldrig haft flere ben at gå på.

Ikke alene er det højsæson i august. Det er også kriblekrable år, fortæller en af dem, der er lykkeligt fri af fobien, og som med ærlig begejstring i stemmen kan sige:

»Det her år er guf for kryb og edderkopper«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce