0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler

PJ Harvey og lyden af en verden i kaos

I et glasstudie i kælderen under den historiske bygning Somerset House i London sidder den engelske musiker PJ Harvey for tiden og indspiller sin kommende plade. Politiken var med en tilfældig torsdag, og resultatet var lige så fascinerende, som det var frustrerende.

FOR ABONNENTER

De bløde, dybe trut lyder næsten, som om de hilser os velkomne.

Men selv om den nærmest fanfareagtige lyd, der viser sig at komme fra en basklarinet og en tenorsaxofon, strømmer os varmt og insisterende i møde, aner den slet ikke, at vi er på vej. For musikerne, der spiller, sidder bag to lag glas, som er konstrueret på en måde, så man ikke kan kigge ud. Man kan kun kigge ind. Og det gør vi så.

Vi er 30-40 mennesker, som alle var pinligt hurtige på tasterne, da det i begyndelsen af januar blev bekendtgjort, at PJ Harvey ville indspille sit kommende studiealbum i den historiske bygning Somerset House i London – med publikum på. Billetterne til ’Recording in Progress’, som projektet hedder, blev revet væk. Tre timer om dagen er der publikum på til indspilningsprocessen bag glasset. Hver gruppe af gæster får tre kvarter.

Efter at have lagt jakker, tasker, telefoner og deslige i en sikret garderobe bliver vi andægtigt ført ned i kælderen under Somerset House. Og det er her, i en lavloftet forhal på vej ind i glasstudiet, truttelydene rammer os som et heftigt blæsercrescendo, der virker som det helt rigtige soundtrack.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce