0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Videograb: Nagieb Khaja
Foto: Videograb: Nagieb Khaja

»Se, nu kommer selvmordsbombemændene«

I oktober 2013 rejste journalisten Nagieb Khaja til et Taleban-kontrolleret distrikt i Afghanistan. Her lod han sig embedde med Taleban - som den første dansker nogensinde. Vi bringer her et uddrag af den digitale bog, han har skrevet om oplevelsen.

FOR ABONNENTER

Motorcyklens lyskegle viste os uden om de grøfter, kanaler og små bump, som dukkede op af mørket. Jeg var nervøs for dronerne, som jeg havde hørt summe over området hele dagen. På nettet havde jeg set klip af, hvordan dronerne zoomer helt ind på oprørere i Afghanistan og Pakistan. Selv i mørket kan de skelne menneskeskikkelser og deres våben. Jeg forestillede mig, hvordan en 20-årig amerikaner i et kontrolrum i Texas sendte et missil efter vores motorcykel, mens han spiste nachos med ostedip.

Efter et kvarters zigzag-kørsel nåede vi frem til et typisk afghansk lerhus. Jeg regnede med at sætte mig med fire-fem talebanere i det forholdsvis lille hus, men da jeg trådte ind i et af rummene, blev jeg mødt af et overvældende syn. Omkring 30 Taleban-krigere sad tæt i et rum, som tilsyneladende var en almindelig afghansk dagligstue med et stort tæppe og flere madrasser. Lokalet flød med våben. Miner, håndgranater, dysekanoner, RPG'ere (skulderbårne raketgranater, red.), kalasjnikover og tunge maskingeværer. Jeg genkendte Leesan og Adel, der sad imellem alle de andre. Jeg vidste ikke rigtig, hvad jeg skulle gøre af mig selv og gik derfor rundt og hilste på hver enkelt af dem. Alle gengældte pænt mine hilsener.

»Vil du interviewe os om vores planer nu?«, spurgte Leesan.

»Gerne«, svarede jeg, tændte mit videokamera og gik i gang med at udspørge ham om den forestående mission.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce