Seymour Hersh er amerikansk journalist og kendt for sine afsløringer af My Lai-massakren under Vietnamkrigen og fangemishandling i Abu Ghraib-fængslet i Irak.
I en artikel i London Review of Books skriver Seymour Hersh, at det var den pakistanske efterretningstjeneste ISI, der fangede Osama bin Laden og siden 2006 havde ham i husarrest i byen Abbottabad. Pakistanerne gav efter forhandlinger USA lov til at udføre den aktion, der dræbte bin Laden på pakistansk jord. Den officielle forklaring er, at amerikanerne selv fandt frem til bin Laden og alene stod for planlægningen af attentatet.
Hershs udlægning er blevet afvist af Det Hvide Hus, og mange journalister mener, at der er tale om en konspirationsteori.
De dokumenter, som blev fundet i bin Ladens hus i Abbottabad, og som blev afklassificeret onsdag 20. maj, viser, at han stadig var involveret i den daglige styring af al-Qaeda. Hvordan passer det ind i din udlægning?
»Afklassificeret? Hvad var det, der var så hemmeligt ved det materiale, de har lagt ud? Bøger på engelsk, som bin Laden tilsyneladende læste? Og kærlighedsbreve til hans kone? Jeg så ikke noget i offentliggørelsen, der havde noget at gøre med det operative. I det mindste ikke noget, som jeg, og de insidere jeg arbejder med, på nogen måde finder troværdigt. Glem ikke, som nogle journalister skrev, at bin Ladens bogsamling efter sigende blev bragt ud af hans område af de amerikanske Navy Seals. Mens de ventede på en redningshelikopter, der skulle bringe dem ud af Pakistan? Give me a break«.
