0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Frank Augstein/AP Photo/AP
Foto: Frank Augstein/AP Photo/AP

Boris af London fedtspiller aldrig

Boris Johnson elsker Europa. Men ikke EU. Nu vil London-borgmesteren, vildbassen og provokatøren føre briterne ud af EU. Med ungdoms- og partikammeraten David Cameron som direkte modstander.

FOR ABONNENTER

Storbritannien går vanskelige måneder i møde, inden vælgerne skal sige ja eller nej til fortsat britisk medlemskab af EU ved folkeafstemningen 23. juni.

Det konservative regeringsparti er ved at gå midtover, det britiske pund styrtdykkede i går, og en række indflydelsesrige medier opfordrer briterne til at lægge det »overnationale« EU og »bureaukraterne i Bruxelles« bag sig, mens flere erhvervsbosser advarer mod et britisk farvel til EU, det såkaldte Brexit.

Pundets nedtur var en direkte reaktion på London-borgmester Boris Johnsons meddelelse søndag aften om, at han vil stemme nej til Storbritanniens fortsatte medlemskab af EU.

I kraft af sin personlighed og politiske gennemslagskraft bliver manden med det vilde hår, de kontante formuleringer og en patriotisme, som begejstrer de konservative græsrødder, hovedpersonen i valgkampen over for sin ven og rival premierminister David Cameron.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce