Anne Marie Helgers fremtidstro var uendelig, da karrieren begyndte i perfekt sync med hippie-tidens idealer om fred og fordragelighed. Tidsånden er mildt sagt vendt, men hun viger ikke en tomme fra sine idealer. Foto: Finn Frandsen

80 år: Ulempen ved at elske at blive kontaktet af mennesker på gaden er de dage, Anne Marie Helger ikke er sit sprudlende selv, for hendes melankoli er privat. Hun er begyndt at forstå, at det er lige så vigtigt at fylde sig ud som at folde sig ud.

»Jeg er god til at sprede glæde, men alvoren ligger der hele tiden for mig, uanset hvad jeg laver«

Anne Marie Helgers fremtidstro var uendelig, da karrieren begyndte i perfekt sync med hippie-tidens idealer om fred og fordragelighed. Tidsånden er mildt sagt vendt, men hun viger ikke en tomme fra sine idealer. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

Hvordan vil du beskrive din barndom?

»Min barndom var lys og tryg og fyldt med bøger. Det var et kærligt hjem. Min mor var hjemmegående, livlig, foretagsom og jordnær. Min far var stadsbibliotekar i Gentofte og optaget af musik og litteratur. Der blev læst op hver aften, især husker jeg ’Vinden i Piletræerne’, så det føltes særligt at lægge stemme til Hr. Tudse i dukkefilmen.Hjælp fra rige bedsteforældre gav os råd til hushjælp og en tilværelse, min fars løn ikke var til«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her