Lasse Foghsgaardhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Lasse Foghsgaardhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

40 år: Hvis vi står foran en solformørkelse, en blodrød supermåne eller har brug for at lytte til en rumsnak, er astrofysiker Tina Ibsen ikke til at komme udenom. Hun har viet sit liv til at åbne danskernes øjne for verdensrummet.

Hun bliver aldrig træt af det stjernestøv, vi alle er lavet af

Astrofysiker Tina Ibsen forlod forskningen og besluttede sig for at formidle om rummet til den brede befolkning gennem events, podcast og populærvidenskabelige bøger. For at vække nysgerrigheden hos danskerne.  Foto: Emil Hougaard
Astrofysiker Tina Ibsen forlod forskningen og besluttede sig for at formidle om rummet til den brede befolkning gennem events, podcast og populærvidenskabelige bøger. For at vække nysgerrigheden hos danskerne. Foto: Emil Hougaard

Kan du huske den smukke solformørkelse i august, hvor Månen skyggede for stjernen i centrum af vores solsystem?

Det kan Tina Ibsen. For hun var vært ved et arrangement på Naturcenter Amager Strand, hvor man delte 37.000 solformørkelsesbriller ud til de københavnere, der ville dele oplevelsen med astrofysikeren, som også blot kalder sig ’AstroTina’.

Lasse Foghsgaardhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her