Som producer af dansk tv og film og medstifter af Miso Film har Jonas Allen været en frontmand for den nordic noir-bølge der har triumferet internationalt de seneste år. I dag fylder han 50 år.

Dansk mørkemand fik alverdens tv-skærme til at gå i sort

 Jonas Allen (tv.) sammen med Peter Bose, som han har stiftet det danske produktionsselskab Miso Film sammen med. Miso Film står bag flere nordic noir-serier og -film.    Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Jonas Allen (tv.) sammen med Peter Bose, som han har stiftet det danske produktionsselskab Miso Film sammen med. Miso Film står bag flere nordic noir-serier og -film. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Han er en af de helt store producere herhjemme, og du har sikkert set flere af hans film og tv-serier. Men det er sjældent producerne, der står øverst på plakaterne, så du kender måske ikke navnet Jonas Allen.

Så lad os zoome ind på fra et internationalt perspektiv via det toneangivende amerikanske magasin Variety, der har haft ham med på deres årlige liste over verdens 500 mest indflydelsesrige personer i underholdningsbranchen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her