Ulla Jessen, der fylder 75, er især kendt som skuespiller, men hun både underviser og instruerer, og for tiden arbejder hun på en kogebog – uden opskrifter.

»Jeg troede i starten af mit teaterliv, at de venskaber, man fik på en produktion, ville vare evigt. Sådan blev det ikke«

Ulla Jessen underviser i skuespil, instruerer, spiller skuespil og er i gang med at skrive en kogebog. Foto: Finn Frandsen
Ulla Jessen underviser i skuespil, instruerer, spiller skuespil og er i gang med at skrive en kogebog. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

For Ulla Jessen er det en gave at blive gammel. Hun nyder hver eneste dag og sparer sammen til at holde stor fest om fem år.

Hvilken arbejdsopgave har du været gladest for i dit arbejdsliv?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her