Kim Sagild, der fylder 70, kan se tilbage på en mere end 50 år lang karriere i dansk musik, og cv’et er mildest talt imponerende.

Sagild er guitarmand, altmuligmand, vandringsmand

Foto: Casper Dalhoff
Foto: Casper Dalhoff
Lyt til artiklen

Når efternavnet er Sagild, kan det ikke undre, at det fra noget nær første færd har handlet om kreativ livsudfoldelse i almindelighed og musik i særdeleshed. Så nærmest selvsagt kan Kim Sagild i dag se tilbage på en karriere, der er rent ud sagt imponerende – og slet ikke slut. Han blev nemlig født ind i den del af Københavns kreative klasse, hvor kunst af enhver slags var en lige så naturlig ting som kaffe om morgenen og vand i hanerne. Hans mor er den dansk-amerikanske skuespillerinde Avi Sagild, og han voksede op med pianisten og komponisten Niels Jørgen Steen som stedfader.

I kraft af sin mors ansættelse på Det Kongelige Teater fik han allerede fra barnsben masser af musikalske indtryk, blandt andet balletter med musik af Stravinskij. Dertil rigelige mængder af populærkultur såsom film, beatmusik og jazz. Og han begyndte tidligt – efter at have gået til trommespil hos Alex Riel – at spille guitar, og med det instrument i hånden var han med til at danne gruppen Buki Yamaz, der i begyndelsen af 1970’erne gjorde latinamerikansk inspireret rockmusik til noget, man lyttede til. Den første lp fra 1975 (på det legendariske plademærke Hookfarm), hvor blandt andre også Aske Bentzon, Kasper Winding og Mikkel Nordsø medvirker, står i dag som en milepæl.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her