-Karine Smidth skriver om cheflæge Finn Skøtt Andersen, Humlegaarden, 74 år: En epoke er slut for Danmarks eneste holistiske og komplementære hospital. Finn Skøtt Andersen var pioner, idealist, ildsjæl og visionær kæmpe. I 33 år drev Finn Skøtt Andersen Humlegaarden med ildhu, fremsyn og enorm flid og hjalp utallige kræftsyge mennesker med behandling. Han var dybt dedikeret til sin opgave her i livet: at helbrede. Finn Skøtt Andersen var et dybt spirituelt og troende menneske. Her hentede han sin drivkraft. Ud over hans fotografiske hukommelse og store viden var hans arbejdskapacitet formidabel. Han arbejdede dagligt til ca. midnat, hvor han selv gik rundt og lukkede og slukkede overalt på Humlegaarden – efter at ha’ tilset den sidste patient. Finn Skøtt Andersen fulgte altid med i de senest indvundne erfaringer. Alt, hvad der kunne tænkes at kunne hjælpe mod cancer, blev medinddraget i behandlingen. I de første ca. 25 år holdt han dagligt foredrag for patienterne på Humlegaarden. De var et tilløbsstykke: underholdende, morsomme og provokerende.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce