Fødselaren stammer fra Sønderjylland og arbejdede oprindelig ved landbruget, før han i 1947 kom på Diakonhøjskolen i Aarhus. Det førte ham videre til læreruddannelsen på Ribe Statsseminarium, hvor han fik afgang i 1954. I en årrække var han enelærer på en skole i Vestjylland, og i 1971 vandt han Gyldendals jubilæumskonkurrence om en bog for børn med bogen 'Da landet lå øde'. Derpå fulgte ti år som højskolelærer i Rønde i Østjylland. Siden har Niels Jensen været bosat på Herningegnen. Han fortsætter med at skrive bøger for børn - de fleste med historiske emner, og det er indtil videre blevet til cirka 40 titler. Indimellem har han været deltidsbibliotekar, kirkesanger, medlem af menighedsrådet, foredragsholder inden for interesseområder som historie, herunder de jyske rakkere, bibelhistorie, mytologi, eventyr og sagn.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce