Kjelde Mors er uddannet i Hvidbjerg Bank samt HD i finansiering og kreditvæsen, og efter at have aftjent værnepligt i Forsvarets Intendanturkorps kom han i 1960 til Aarhus og Omegns Bank. Efter et ophold i Schweizericher Bankverein i Zürich og på Anglo Continental School of English i Bournemouth, England, virkede Kjelde Mors i de følgende år i Aalborg Diskontobank, i to ombæringer i Kjøbenhavns Handelsbank, i Roskilde Sparekasse og i Den Danske Bank, før Kjelde Mors fra 1991 til 2001 var direktør i BRFkredit. 1984-85 var han Handelsbankens repræsentant i den midlertidige direktion i Kronebanken. Blandt Kjelde Mors’ tillidsposter finder man Realkreditrådet 1994-2001, BRF-Bank 1995-2002, Realkreditnettet 1999-200, Finanssektorens Arbejdsgiverforening 1999-2001, Ejendomsselskabet Nørreport (formand) 1995-2001 og Greentech Energy Systems (næstformand) 2001-2009. Kjelde Mors har virket som censor ved Handelsskolen i København og ved Finansrådets finansielle efteruddannelse, ligesom han en periode var medlem af Erhvervsministeriets Erhvervsankenævn og sagkyndig dommer ved Sø- og Handelsretten indtil 2007. I 2006 blev han slået til Ridder af Dannebrog.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce