Det bliver nu sat alvorlige spørgsmålstegn ved kontrollen med flere af de såkaldte kvotekongers virksomhed.
Flere af virksomhedernes foretrukne revisionsselskab MC Revision ser ifølge eksperter ud til at overtræde revisionslovens krav om uafhængighed.
En gennemgang af MC Revisions aktiviteter viser, at revisionsfirmaets direktør og to ejere har tætte forbindelser til flere af de selskaber, hvis regnskaber MC Revision har ansvaret for at føre kontrol med – heriblandt virksomheder, der tilhører kvotekongerne John-Anker Hametner Larsen og Henning Kjeldsen.
Eksempelvis foretager MC Revision uafhængig revision for hele ni af storfiskeren John-Anker Hametner Larsens selskaber, selvom John-Anker Hametner Larsen ejer en virksomhed sammen med MC Revisions to ejere og også sidder i bestyrelsen i anden virksomhed sammen med den revisor, der hvert år godkender hans virksomheders regnskaber.
De tætte forbindelser mellem MC Revision og klienten John-Anker Hametner Larsen indikerer et brud på revisionsloven, vurderer flere eksperter, som Politiken har talt med.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind