Firmaet Skype, der tilbyder gratis downloading af programmer til gratis telefoni via computere, oplyser, at det ganske vist ikke koster noget at tale sammen fra computer til computer. Men ringer man for eksempel fra sin computer til et fastnet-nummer i USA, så betaler man lokal takst for samtalen. Og med de 113 nuværende millioner brugere på verdensplan giver det en vis indtægt. Desuden tjener firmaet penge på salg af headset og videokameraer til brug for kommunikation via computer.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce